Opinie o Nas
Jak prawidłowo łączyć krokwie w kalenicy? 0
Jak prawidłowo łączyć krokwie w kalenicy?

Wykonanie więźby dachowej zawsze warto powierzać doświadczonym specjalistom, ponieważ jedynie oni są w stanie zapewnić optymalne efekty. Prace nad tym bardzo ważnym elementem konstrukcji budynku uwzględniają różne typy połączeń poszczególnych „składowych” szkieletu dachu. Spore znaczenie ma chociażby łączenie krokwi w kalenicy, które wymaga zastosowania odpowiednich do tego technik montażu i adekwatnych złączy ciesielskich.

 

Jak łączyć krokwie, aby efekty były zadowalające?

Bardzo ważnym elementem, który należy uwzględnić w czasie takich działań, są kątowniki krokwiowe. Umieszcza się je podwójnie na belce kalenicowej, w samych krokwiach z kolei wykonać należy zaciosy. Ten wariant połączenia ma tę ogromną zaletę, że łączy aż trzy rożne elementy naraz. Są to obie krokwie oraz kalenica. Takie łączenie krokwi na długości jest rozwiązaniem bardzo pewnym i praktykowanym dość powszechnie przez cieślów wyspecjalizowanych w konstrukcjach dachowych.

Połączenia krokwi – co jeszcze wchodzi w grę?

Chcąc uzyskać solidne i efektywne połączenie krokwi w kalenicy można sięgnąć też po inne rozwiązania. Jednym z nich jest montaż z użyciem grzędy. Ma ona postać niewielkiej jętki, którą umieszcza się tuż pod belką kalenicową. Ogólnie łączenie krokwi w szczycie z wykorzystaniem kalenicy to standard na odcinku ciesielstwa dachowego. Jednakże sama kalenica spełnia bardzo ważne zadania. Bez względu na to, czy będzie ona stanowić podporę pod krokwie, czy też posłuży jedynie do montażu, jest ona zarazem podłużnicą stężenia. Oznacza to, że przejmuje poziome obciążenia, przyczyniając się do poprawy wytrzymałości dachu jako takiego.

Czytaj również: 

Błędy podczas montażu złączy ciesielskich. Sprawdź czego się wystrzegać

Jak zrobić więźbę dachową? Poradnik krok po kroku

Sposoby łączenia drewna konstrukcyjnego. Jak łączyć kantówki drewniane?

Sprawdź produkty z naszej oferty, które wykorzystasz w budowie kalenicy:

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (KURIER DPD) już od 299,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl