Opinie o Nas
Kilka słów na temat technologii mocowania gips-karton 0
Kilka słów na temat technologii mocowania gips-karton

Płyty gipsowo-kartonowe znajdują obecnie szerokie zastosowanie w budownictwie. Dają spore możliwości w materii wykańczania wnętrz, zaliczają się do materiałów stosunkowo lekkich i łatwych w obróbce. Równocześnie są na tyle wytrzymałe, że można je z powodzeniem wykorzystywać do mocowania różnych elementów konstrukcyjnych. Poniżej omawiamy różne rodzaje mocowań, które można spotkać na rynku akcesoriów budowlanych.

 

Łącznik krzyżowy do kształtowników CD 60/27 

łącznik krzyżowy CD 60/27

Sprawdza się jako element złączny w połączeniach prostopadłych kształtowników w ramach rusztów dwuwarstwowych przy sufitach podwieszanych. Jest wykonany z blachy stalowej DX51D powlekanej ogniowo powłoką metaliczną. Grubość użytej blachy to 0,80 milimetra.

 

Wieszak obrotowy 60/100

Używany jako pośredni element w mocowaniu rusztów pojedynczych oraz podwójnych opartych o kształtowniki stalowe typu CD 60/27 z prętami PM. O ich solidności decyduje wykorzystanie blachy stalowej DX51D powlekanej powłoką metaliczną.

 

Pręty mocujące

Stanowią pośredni element przy montażu akcesoriów mocujących. Pozwalają na redukcję różnicy pomiędzy wysokością stropu konstrukcyjnego oraz sufitu podwieszanego z akcesoriami WSO. Materiałem, z którego wykonano pręty jest stalowa blacha DX51D z powleczeniem metalicznym. Dostępne są pręty o różnej długości – pomiędzy 250 a 2000 milimetrów.

 

Element mocujący płaski do kształtowników CD 60/27

element mocujacy płaski do kształtowników CD 60/27

Służy do mocowania kształtowników stalowych typu CD 60/27 w rusztach okładzin gipsowo-kartonowych sufitów i ścian. Wykonany ze stali powlekanej metalicznie. Oferowany w różnych rozmiarach.

 

Wieszak kotwowy krokwiowy

Wieszak kotwowy krokwiowy

Umożliwia sztywne zamocowanie profili CD 60/27 do konstrukcji nośnych połaci dachowych wykonanych z drewna. Każdy taki wieszak powstał na bazie stalowej blachy powlekanej metalicznie w technologii ogniowej.

 

Łącznik podłużny do kształtowników CD 60/27

łącznik podłużny do kształtowników

Sprawdza się jako element złączny w oslowych połączeniach kształtowników stalowych. Można stosować go w konstrukcjach rusztów jedno- oraz dwuwarstwowych przy sufitach podwieszanych. Wykonany z mocnej blachy stalowej.

 

Kołki typu Molly

   

To łączniki dedykowane różnym obciążeniom. Umożliwiają montaż elementów wykończeniowych na płycie gipsowo-kartonowej, jak też w strukturach z pustaków powietrznych. Kołki wykonane ze stali z powłoką antykorozyjną. Dostępne w różnych średnicach i w różnych długościach. W ramach tej grupy rozwiązań wymienić można kołki-haki sufitowe (łącznik do małych obciążeń na powierzchni sufitów), kołki-haki proste (do średnich obciążeń i stosowania na ścianach) oraz kołki-haki oczkowe (dla dużych obciążeń, do zawieszeń i podwieszeń).

Kołki typu Molly nieco szerzej omawiamy w osobnym artykule (dostępnym tutaj)

 

Wkręty fosfatowane

Pozwalają na łączenie płyt karton-gips z powierzchniami drewnianymi lub stalowymi. Należą do najbardziej tradycyjnych i najprostszych rozwiązań. Dostępne w dwóch podstawowych wariantach:

 

Płyty gips-karton – dlaczego warto?

Jak napisaliśmy we wstępie, płyty gipsowo-kartonowe są używane w budownictwie dość powszechnie, jednak wciąż nie wszyscy mają do nich życzliwy stosunek. Wpływa na to sama nazwa płyt, a ściślej to, że ani gips, ani karton nie kojarzą się z solidnością. Niepokój związany z użytkowaniem tego komponentu nie jest wcale odosobniony. Nic jednak nie wskazuje, aby był zasadny, ponieważ specjalna technologia produkcji pozwala uzyskać płyty bardzo wytrzymałe, które sprawdzają się doskonale przy wykańczaniu wnętrz. Przy zastosowaniu odpowiedniej techniki mocowań, na płytach gipsowo-kartonowych można montować nawet dość ciężkie elementy (np. wiszące szafki kuchenne).

 

Co jeszcze zdecydowało o tym, że profesjonaliści z takim entuzjazmem sięgnęli po płyty gipsowo-kartonowe? Okazują się one materiałem stosunkowo tanim, a równocześnie bardzo praktycznym. Wszak płyty wystarczy zamontować w pożądanym miejscu, docinając je wcześniej do właściwego rozmiaru. Wynika z tego, że w ręce budowlańców trafia w pełni funkcjonalny prefabrykat. Jest on dość lekki i tym samym łatwy w transporcie, co ma z kolei znaczenie logistyczne.

 

Zobacz w sklepie mocowania technologii gips-karton >>

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium