Opinie o Nas
Miecz ciesielski (więźba dachowa) - czym jest? 0
Miecz ciesielski (więźba dachowa) - czym jest?

Temat więźby dachowej jest naprawdę szeroki, co jasno pokazuje, jak ważny jest to element w kontekście budowy domu. Jeśli więźba zostanie nieprawidłowo wykonana, ucierpi na tym nie tylko sam dach, ale dom jako całość. Stąd bardzo ważne jest, aby uwzględniać wszystkie elementy konstrukcyjne i każdy z nich dopracować w jednakowo dokładnym stopniu. Miecz w konstrukcji dachu jest bardzo istotnym elementem, choć nie wspomina się o nim tak często, jak chociażby o krokwiach. Warto wobec tego poświęcić mu nieco uwagi.

Miecz w więźbie dachowej – czym tak naprawdę jest?

W sensie technicznym miecz to po prostu ukośna belka drewniana, która usztywnia dwa ustawione względem siebie pod kątem elementy konstrukcyjne. To, jak w szczegółach wygląda rola miecza zależy głównie od tego, z jaką konkretnie konstrukcją dachową mamy do czynienia. Świat ciesielstwa i dekarstwa stosuje w tym aspekcie dość jednoznaczną definicję. Najogólniej rzecz ujmując, chodzi o trwałe i efektywne połączenie słupa z mieczem, co dokonuje się najczęściej za pomocą tak zwanego czopu pełnego. Skutkiem tego jest z kolei łączenie pomiędzy słupami a kleszczami bądź płatwiami pośrednimi.

Miecz ciesielski – typowe parametry i scenariusze zastosowań

Jeśli chodzi o miecze wykorzystywane w pracach ciesielskich, najczęściej są one długie na około 1,5 metra. Standardowy kąt nachylenia mieczy wynosi mniej więcej 45 stopni, natomiast typowy ich przekrój to zazwyczaj 8x10 lub 10x12 centymetrów. W przypadku wiązarów płaszczowo-kleszczowych zadaniem mieczy jest podpieranie płatwi, co zmniejsza ich rozpiętość. Efektem jest usztywnienie konstrukcji składającej się z płatwi i słupka (stolca). Natomiast przy konstrukcjach sumikowo-łątkowych miecze są ukośnymi belkami w polu narożnym i spełniają funkcję zastrzału.

Czytaj również: 

Kulawka (belka kulawka, krokiew kulawka). Czym jest?

Dźwigar dachowy. Czym jest i jak dobrać go do dachu?

Jętka dachowa - czym jest? Konstrukcja i wymiary jętki

 Łączniki płatwiowo-krokwiowe w naszej ofercie, które wykorzystasz w czasie budowy:

 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium