Opinie o Nas
Błędy podczas montażu złączy ciesielskich. Sprawdź czego się wystrzegać 2
Błędy podczas montażu złączy ciesielskich. Sprawdź czego się wystrzegać

Na placach budowy stosuje się rozmaite złącza ciesielskie i to fakt. Pozwalają one na wykonywanie efektywnych połączeń w systemie drewno-drewno. Zarówno w odniesieniu do więźb dachowych, jak też wielu innych konstrukcji o różnorodnym przeznaczeniu.  Skoro tak jest, warto zawsze korzystać z najlepszych złączy od renomowanych producentów. To jednak nie wystarczy. Trzeba ich bowiem użyć w odpowiedni sposób, a to ma ścisły związek z technicznymi detalami. Do najczęściej występujących błędów zalicza się stosowanie nieodpowiednich łączników.

Łączniki ciesielskie wąskim gardłem budowy?

Jeśli w użyciu będą nieodpowiednie gwoździe czy śruby, jednym z możliwych scenariuszy jest drastyczne zmniejszenie nośności całego mocowania. Dlatego trzeba korzystać z łączników, które są rzeczywiście przystosowane swoimi cechami technicznymi do tego rodzaju prac. Jeżeli nośność połączeń spada drastycznie w stosunku do założeń projektu, ryzyko awarii wzrasta. Tyczy się to zarówno domów jednorodzinnych, jak i poważniejszych inwestycji. Montaż złącz ciesielskich musi być w każdej sytuacji profesjonalny.

Efektywny nadzór jest w tym kontekście naprawdę ważny. Zazwyczaj w czasie wznoszenia obiektów użytkowych o komercyjnym przeznaczeniu lub za którymi stoi poważny deweloper, kontrola nad działaniem wykonawców wygląda lepiej. Zazwyczaj największe pomyłki są spotykane tam, gdzie inwestuje osoba prywatna, a ekipa do pewnego stopnia jest zostawiona sama sobie. Trudno wszak oczekiwać od kogoś, kto chce mieć własny dom i nie zna się na technicznych zagadnieniach, aby był w stanie skutecznie nadzorować fachowców. Pozostaje mu obdarzyć ich zaufaniem.

Połączenia ciesielskie w konstrukcjach drewnianych – na co uważać?

Ilu budowlańców wie, że gwoździe CNA są z racji na swoją strukturę najwłaściwsze w odniesieniu do złącz ciesielskich? Praktyka pokazuje, że bywa z tym różnie. Tymczasem taki gwóźdź przy próbie wyrwania jeszcze bardziej zaczepia się w drewnie, obrazowo mówiąc – stawia opór. Jego nośność jest bez porównania większa niż zwykłych gwoździ, które pod obciążeniem mogą po prostu wyjść z otworu w całości. Montaż połączeń ciesielskich musi zatem odbywać się zawsze w ścisłym powiązaniu z łącznikami. Samo złącze także bywa źródłem problemów – na przykład, gdy rozkład perforacji jest niewłaściwy i osłabia nośność sam w sobie.

Trzeba czuwać nad tym, aby wszystkie połączenia ciesielskie elementów konstrukcji na bazie drewna były stosowane prawidłowo. To zależy w największym stopniu od konsekwencji wykonawców. Warto zatrudniać ekipy z realnym doświadczeniem, które mają konkretne portfolio i których praktyka została w jakikolwiek sposób udokumentowana. Każdy inwestor ma prawo tego wymagać. Podczas odbioru skończonej pracy należy zweryfikować typ wykorzystanych gwoździ. Jeśli zdecydowano się zastosować gwoździowanie częściowe zamiast pełnego, trzeba sprawdzić, czy przestrzegano obowiązującego schematu.

Komentarze do wpisu (2)

29 października 2019

Takiego tekstu mi brakowało. Sporo jest opracowań jakie są złącza i jak je montować ale o problemach z montazem i błędach za dużo się nie pisze. Przeczytałem z zainteresowaniem.

19 stycznia 2020

Jakiś czas pracowałem przy montażu drewnianych schodów - tam też złącza ciesielskie były używane, nie wiem czy na taką skalę jak przy więźbach bo nie mam skali porównania. Ale zawsze mnie fascynuje jak przy odpowiednich obliczeniach i doborze złączy można uzyskiwać tak wytrzymałe konstrukcje.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium