Opinie o Nas
Sposoby łączenia drewna konstrukcyjnego. Jak łączyć kantówki drewniane? 3
Sposoby łączenia drewna konstrukcyjnego. Jak łączyć kantówki drewniane?

Skala wykorzystania drewna, chociażby w budownictwie, jest bardzo duża. Wynika to z faktu, że materiał jest doskonale znany, a jego cechy techniczne zostały sprawdzone w zasadzie na wszystkie sposoby. Poza tym wiele nowoczesnych form budownictwa (w tym budownictwo szkieletowe) zakłada łączenie drewna konstrukcyjnego jako jedną z kluczowych technik budowlanych. Nie należy się temu dziwić. Żaden inny materiał nie stanowi tak dobrej bazy dla wielu elementów konstrukcji domów. Łączenie belek drewnianych to standard na przykład w odniesieniu do więźb dachowych. Warto więc mieć te założenia solidnie opanowane.

Połączenia drewniane – uniwersalne i efektywne

Doświadczeni fachowcy, przede wszystkim zajmujący się ciesielstwem, znają wiele sposobów łączenia ze sobą drewna. Łączenie kantówek drewnianych metodami na wpust i pióro lub na „jaskółczy ogon” są znane od wieków. Część technik wywodzi się ze starej, japońskiej szkoły ciesielskiej, która nadal jest jednym z elementów nauczania współczesnych adeptów ciesielstwa. Jednakże dziś ogromne znaczenie w tym kontekście mają złącza ciesielskie. Ich producenci pokazują, jak łączyć belki drewniane w sposób trwały i solidny z użyciem odpowiednich akcesoriów konstrukcyjnych.

Aktualnie dostępne są rozmaite sposoby łączenia drewna. Bazują one na szerokiej puli złączy ciesielskich, z których tak naprawdę w polskich i europejskich realiach znana jest zaledwie część. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych wykorzystuje się dziś około 6 tysięcy różnych rodzajów złączy! Wynika to przede wszystkim z popularności konstrukcji szkieletowych, na których bazie powstaje w USA około 80 procent domów. Łączenie konstrukcji drewnianych nad Wisłą opiera się na zestawie sprawdzonych rozwiązań i trzeba podkreślić, że spisują się one bardzo dobrze.

Sposoby łączenia drewna z drewnem

Do najbardziej uznanych złączy na polskim rynku zaliczają się dziś takie produkty jak taśmy i płytki perforowane, wsporniki belek, złącza kątowe, knagi czy wsporniki słupów. Warto wspomnieć również płytki kolczaste (potocznie zwane „jeżami”), które są powszechnie wykorzystywane do produkcji więźb prefabrykowanych w wyspecjalizowanych zakładach. Złącza umożliwiają łączenie belek drewnianych na długości, a także w wielu innych konfiguracjach. Wszystko po to, aby uzyskać konstrukcję spójną i odporną na obciążenia różnego rodzaju.

Takie czynności jak łączenie kantówek są w tym momencie dużo prostsze niż kiedyś, a samo stosowanie połączeń ciesielskich w pracach budowlanych ma mnóstwo zalet. Eksperci wskazują na oszczędność materiału. Dzięki użyciu odpowiednich złączy udaje się ograniczyć wykorzystanie drewna nawet o 30 procent, co stanowi wartość niebagatelną. Skraca się czas realizacji prac, a wszystkim może zająć się mniej osób (szacuje się, że jeden cieśla poprawnie odczytujący projekt wystarczy). Znika także potrzeba użycia ciężkiego i kosztownego sprzętu – za wyjątkiem pras pneumatycznych stosowanych przy płytkach kolczastych. Większość złączy ciesielskich na rynku jest wykonana z ocynkowanej elektrolitycznie lub ogniowo blachy stalowej.

Komentarze do wpisu (3)

23 lutego 2019

Tak się składa że zamówiłem większą liczbę złączy ciesielskich w Państwa sklepie - przesyłka nadana od razu, jakość bardzo dobra. Nie kojarzę czy można u Państwa dostać prasy pneumatyczne do płytek kolczastych? Jeśli nie to może warto o tym pomyśleć. Pozdrawiam!

14 kwietnia 2019

Jakiś czas robiłem więźby prefabrykowane - nieduży zakład ale całkiem opłacalne zajęcie bo zainteresowanie spore. I u nas też podstawą były płytki kolczaste, w eArmet zamawialiśmy także. Montaż całości znacznie przyspieszał.

12 maja 2019

Google mnie tu przywiodły bo akurat szukałem info w temacie złączy ciesielskich. Dobrze że ktoś jeszcze pisze takie poradniki. Zwrócono uwagę na ocynkowanie złączy - wiem że czasami używało się kiedyś łączników nieocynkowanych i skutki bywały bardzo nieciekawe - traciła nam tym nośność więźby. Dziś chyba nie do pomyślenia.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Waluty
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier DPD) już od 299,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl