Opinie o Nas

Sposoby łączenia drewna konstrukcyjnego. Jak łączyć kantówki drewniane?

3
Sposoby łączenia drewna konstrukcyjnego. Jak łączyć kantówki drewniane?

Skala wykorzystania drewna, chociażby w budownictwie, jest bardzo duża. Wynika to z faktu, że materiał jest doskonale znany, a jego cechy techniczne zostały sprawdzone w zasadzie na wszystkie sposoby. Poza tym wiele nowoczesnych form budownictwa (w tym budownictwo szkieletowe) zakłada łączenie drewna konstrukcyjnego jako jedną z kluczowych technik budowlanych. Nie należy się temu dziwić. Żaden inny materiał nie stanowi tak dobrej bazy dla wielu elementów konstrukcji domów. Łączenie belek drewnianych to standard na przykład w odniesieniu do więźb dachowych. Warto więc mieć te założenia solidnie opanowane.

Połączenia drewniane – uniwersalne i efektywne

Doświadczeni fachowcy, przede wszystkim zajmujący się ciesielstwem, znają wiele sposobów łączenia ze sobą drewna. Łączenie kantówek drewnianych metodami na wpust i pióro lub na „jaskółczy ogon” są znane od wieków. Część technik wywodzi się ze starej, japońskiej szkoły ciesielskiej, która nadal jest jednym z elementów nauczania współczesnych adeptów ciesielstwa. Jednakże dziś ogromne znaczenie w tym kontekście mają złącza ciesielskie. Ich producenci pokazują, jak łączyć belki drewniane w sposób trwały i solidny z użyciem odpowiednich akcesoriów konstrukcyjnych.

Aktualnie dostępne są rozmaite sposoby łączenia drewna. Bazują one na szerokiej puli złączy ciesielskich, z których tak naprawdę w polskich i europejskich realiach znana jest zaledwie część. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych wykorzystuje się dziś około 6 tysięcy różnych rodzajów złączy! Wynika to przede wszystkim z popularności konstrukcji szkieletowych, na bazie których powstaje w USA około 80 procent domów. Łączenie konstrukcji drewnianych nad Wisłą opiera się na zestawie sprawdzonych rozwiązań i trzeba podkreślić, że spisują się one bardzo dobrze.

Sposoby łączenia drewna z drewnem

Do najbardziej uznanych złączy na polskim rynku zaliczają się dziś takie produkty jak taśmy i płytki perforowane, wsporniki belek, złącza kątowe, knagi czy wsporniki słupów. Warto wspomnieć również płytki kolczaste (potocznie zwane „jeżami”), które są powszechnie wykorzystywane do produkcji więźb prefabrykowanych w wyspecjalizowanych zakładach. Złącza umożliwiają łączenie belek drewnianych na długości, a także w wielu innych konfiguracjach. Wszystko po to, aby uzyskać konstrukcję spójną i odporną na obciążenia różnego rodzaju.

Takie czynności jak łączenie kantówek są w tym momencie dużo prostsze niż kiedyś, a samo stosowanie połączeń ciesielskich w pracach budowlanych ma mnóstwo zalet. Eksperci wskazują na oszczędność materiału. Dzięki użyciu odpowiednich złączy udaje się ograniczyć wykorzystanie drewna nawet o 30 procent, co stanowi wartość niebagatelną. Skraca się czas realizacji prac, a wszystkim może zająć się mniej osób (szacuje się, że jeden cieśla poprawnie odczytujący projekt wystarczy). Znika także potrzeba użycia ciężkiego i kosztownego sprzętu – za wyjątkiem pras pneumatycznych stosowanych przy płytkach kolczastych. Większość złączy ciesielskich na rynku jest wykonana z ocynkowanej elektrolitycznie lub ogniowo blachy stalowej.

Komentarze do wpisu (3)

23 lutego 2019

Tak się składa że zamówiłem większą liczbę złączy ciesielskich w Państwa sklepie - przesyłka nadana od razu, jakość bardzo dobra. Nie kojarzę czy można u Państwa dostać prasy pneumatyczne do płytek kolczastych? Jeśli nie to może warto o tym pomyśleć. Pozdrawiam!

14 kwietnia 2019

Jakiś czas robiłem więźby prefabrykowane - nieduży zakład ale całkiem opłacalne zajęcie bo zainteresowanie spore. I u nas też podstawą były płytki kolczaste, w eArmet zamawialiśmy także. Montaż całości znacznie przyspieszał.

12 maja 2019

Google mnie tu przywiodły bo akurat szukałem info w temacie złączy ciesielskich. Dobrze że ktoś jeszcze pisze takie poradniki. Zwrócono uwagę na ocynkowanie złączy - wiem że czasami używało się kiedyś łączników nieocynkowanych i skutki bywały bardzo nieciekawe - traciła nam tym nośność więźby. Dziś chyba nie do pomyślenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl