Opinie o Nas
Wkręty ciesielskie, czyli dedykowane rozwiązanie 0
Wkręty ciesielskie, czyli dedykowane rozwiązanie

Mnogość zastosowań drewna w dziedzinie budowlanej nie jest niczym nowym. To materiał naturalny i znany ludzkości od tysięcy lat. Robiono z niego użytek w każdej epoce historycznej i wraz z postępem technicznym znajdowano dla niego nowe przeznaczenia i czyniono użycie go jeszcze efektywniejszym. Ciesielstwo jest dziedziną, która na drewnie koncentruje się szczególnie i w pewnych sytuacjach ta gałąź rzemiosła zyskuje ścisły związek z budownictwem. Przede wszystkim chodzi o temat budowy dachów domów jednorodzinnych, które w zasadzie nie mogą się obejść bez profesjonalnego cieśli.

 

To właśnie on odpowiada za przygotowanie elementów więźby dachowej i z reguły również za jej montaż. Więźba jest wykonana z drewnianych belek oraz elementów drewnianych połączonych ze sobą w określony sztuką budowlaną sposób. Całość musi być tak wykonana, aby optymalnie rozkładać obciążenia konstrukcji. Gdyby było inaczej, każdy dach zawaliłby się jeszcze przed ukończeniem prac. Choć niektórym wydaje się, że drewno nie jest najlepszym materiałem do tworzenia tak wymagających struktur, to w praktyce sprawdza się ono doskonale. Rzecz jasna pod pewnymi warunkami.

 

Wkręty ciesielskie są w tej chwili jednym z najpopularniejszych i równocześnie najprostszych w formie sposobów na łączenie ze sobą elementów wykonanych z drewna, w tym przede wszystkim belek o różnych grubościach i wadze. Aktualnie w sprzedaży spotkać można dwa podstawowe rodzaje wkrętów – stożkowe oraz talerzykowe. W zasadzie różnią się one jedynie typem zastosowanych gniazd. Pierwsze są płaskie, drugie delikatnie wypukłe. Oba są kompatybilne z wkrętakami typu TORX, szeroko rozpowszechnionymi w budownictwie oraz różnych gałęziach techniki.

 wkręt ciesielski DMX

Stosowanie wkrętów ciesielskich jest proste i nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. W przypadku mniejszych prac i elementów sprawdza się nawet zwykły śrubokręt, jednak dla wyższej wydajności fachowcy sięgają zazwyczaj po wkrętaki mechaniczne. Mają one ten plus, że zapewniają bardziej równomierną siłę wkrętu i tym samym udaje się z nich pomocą uzyskać solidniejsze mocowanie. Dużym plusem wkrętów ciesielskich jest brak konieczności wstępnego nawiercania drewna, ponieważ trzonek posiada karby tnące. To nadaje im samowiercący charakter, który w czasie wykonywanych prac jest ogromną zaletą.

 

W zależności od potrzeb w sprzedaży znajdziemy wkręty o różnych długościach. Decydują one o tym, do jakiej głębokości uda się umieścić wkręt w strukturze drewna. Należy się tutaj stosować do prostej zasady – dobierajmy zawsze wkręt o takiej długości, aby znalazł się on jak najgłębiej w materiale. Belki czy deski, z których będziemy korzystać mają swoją grubość, więc gabaryty wkrętów trzeba od nich uzależnić. Jeśli chodzi o tworzywo, z którego wykonano wkręty, jest to zazwyczaj utwardzona stal węglowa pokryta powłoką zabezpieczającą przed korozją. Jak zaznaczają producenci, wkręty ciesielskie mogą być wykorzystywane wyłącznie przy łączeniach drewna z drewnem oraz materiałami drewnopochodnymi.

 

Zobacz wkręty ciesielskie w sklepie >>

 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium