Wykonanie dachu w domu jednorodzinnym jest zadaniem tyleż ważnym, co niełatwym dla osób nie mających w tym zakresie doświadczenia. Należy zadbać o szereg elementów, z których najważniejsze są rzecz jasna związane z więźbą dachową. Nie tylko ta jest jednak ważna. Ważnym jej uzupełnieniem jest też murłata. Ma ona istotne zadania, a znaczenie murłaty jest tym większe, że bez niej stabilność całej konstrukcji dachu stanęłaby pod wielkim znakiem zapytania. Czym ona w gruncie rzeczy jest i jak ją prawidłowo przygotować?
Montaż murłaty – o czym pamiętać?
Element ten ma postać belki, zazwyczaj drewnianej, której rolą jest przenoszenie obciążeń pomiędzy więźbą a ścianami budynku. Układa się ją równolegle na murze, a standardowe wymiary murłaty to 10-15 centymetrów w ramach belki o kwadratowym przekroju. Od razu warto wspomnieć o tym, że poza murłatami z drewna spotyka się też te z betonu, jednakże są one zdecydowanie rzadziej stosowane. Łączenie betonu z drewnem jest trudniejsze, a uzyskanie idealnie równej wylewki betonowej stanowi spore wyzwanie nawet dla doświadczonych budowlańców.
Jak ocieplić murłatę?
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że murłata sama w sobie wpływa w dość zasadniczy sposób na aspekt izolacji cieplnej obiektu. Z jednej strony usztywnia ona budynek, wpływając pozytywnie na stabilność całości, ale jeśli nie zostanie prawidłowo zamontowana stanie się sama w sobie mostkiem termicznym, przez który ciepło uciekać będzie na zewnątrz. Dlatego należy wykonać odrębne ocieplenie murłaty, a najlepiej do tego celu nadają się odpowiednio docięte fragmenty styropianu, tworzące trójkątny przekrój i będące prostopadłe do membrany dachowej. Zabudowa murłaty nie może być w żadnym razie pominięta, ponieważ pozostawiona „wolno” przestrzeń między murłatą a dachem odbije się czkawką w okresie jesienno-zimowym.
Połączenie krokwi z murłatą
Prawidłowe mocowanie krokwi do murłaty można wykonać najprościej z wykorzystaniem gwoździ krokwiaków, aczkolwiek metoda to powoli odchodzi do lamusa z uwagi na ograniczoną nośność. Zamiast tego stosuje się dziś przede wszystkim złącza ciesielskie. Naturalnie ten aspekt montażu murłaty nie jest jedynym ważnym. Wieniec pod murłatę także jest istotny, a ta powinna być z nim połączona za pomocą osadzonych kotew – przytwierdzanych co około 120 centymetrów. Czasami spotyka się także mocowanie murłaty bez wieńca, co zależy już od specyfiki danego projektu.
Czytaj również:
Płatew kalenicowa - czym jest i do czego służy?
Jak zrobić więźbę dachową? Poradnik krok po kroku
Więźba dachowa - konstrukcja, cena, rodzaje