Budowa domu wiąże się z potrzebą przygotowania konstrukcji dachu i w tym kontekście stosowane są rozmaite rozwiązania, z których najbardziej popularnym i tradycyjnym jest wykorzystanie więźby dachowej. Można powiedzieć, że więźba to swoisty szkielet, na którym dach jako całość się opiera. Ważne jest, aby więźby były wykonane z dużą starannością – decydują bowiem o tym, czy dach i co za tym idzie cały obiekt będą trwałe. Jednakże dziś coraz częściej sięga się po alternatywy dla standardowych więźb. Rozwiązaniem wartym wzięcia pod uwagę są wiązary dachowe. Aktualnie dach wiązarowy stanowi jeden z częściej wykonywanych. Choć koszty są relatywnie wysokie, to liczba zalet tej technologii zdecydowanie góruje nad mankamentami.
Wiązary, na których wszystko może się oprzeć
Najpowszechniej w budownictwie wykorzystuje się wiązary drewniane, albowiem to właśnie drewno stanowi typowy materiał konstrukcyjny w kontekście dachów. Oczywiście spotyka się także zamienniki dla drewna. Dach na wiązarach może bazować też na elementach stalowych bądź żelbetowych, jednakże są one mniejszością na rynku. Poszczególne składowe wiązarów łączą się ze sobą, tworząc tak zwane węzły. Kluczowe są tutaj pasy – górny oraz dolny, które są z kolei podparciem dla słupków i krzyżulców. Słupek jest pionowym elementem, jaki podpiera bezpośrednio zewnętrzną konstrukcję dachu. Krzyżulec natomiast to element ukośny, efektywny szczególnie przy dachach o niewielkim spadku.
Duża wytrzymałość argumentem dla inwestorów
Przygotowana kratownica drewniana z wiązarów to wysoka odporność na czynniki zewnętrzne i świetne radzenie sobie z obciążeniami, dlatego to wyborna opcja w przypadku dachów o dużej rozpiętości i co za tym idzie wysokiej wadze własnej. Z uwagi na potrzeby rynku coraz powszechniej spotyka się w sprzedaży prefabrykowane wiązary dachowe, których wytwarzaniem zajmują się wyspecjalizowane w tym obszarze zakłady. Taki dach z wiązarów jest oczywiście w pełni zgodny z projektem, ponieważ w procesie prefabrykacji powstają łatwe w montażu elementy, idealnie dostosowane do docelowej konstrukcji. Warto dowiedzieć się zatem, co to są wiązary i potem zdecydować, czy będą one właściwym rozwiązaniem dla planowanej budowy.
Czytaj również:
Miecz ciesielski (więźba dachowa) - czym jest?
Dźwigar dachowy. Czym jest i jak dobrać go do dachu?
Belka podwalinowa. Czym jest tzw. podwalina?
Produkty z naszej oferty, które wykorzystasz do konstrukcji wiązarów dachowych: