Opinie o Nas
Wieniec dachowy. Jak wykonać wieniec pod murłatę? 0
Wieniec dachowy. Jak wykonać wieniec pod murłatę?

Jest wiele powodów, dla których wieniec dachowy odgrywa ogromnie ważną rolę w kontekście budowy każdego domu. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że jest on elementem odpowiedzialnym za przenoszenie różnych typów obciążeń – nie tylko pionowych, ale również skośnych. Wieniec pod murłatę musi być wobec tego elementem solidnym sam w sobie, lecz do tego spełniającym też zestaw istotnych wymogów, wynikających z innych aspektów. Chodzi na przykład o wymiary wieńca, które nie mogą być zostawione przypadkowi.

Wieniec pod murłatę – wymiary i nie tylko

Czynnikiem wpływającym na gabaryty wieńca jest przede wszystkim grubość ścian nośnych docelowego budynku. Taka zasada ma zastosowanie wówczas, gdy wieniec opiera się na ścianach poddasza. Generalnie szerokość wieńca jest taka sama jak ściany. Zazwyczaj wieńce mają kwadratowy przekrój, a ich wysokość automatycznie wyznacza grubość ściany poddasza. Czasami, kiedy wieniec jest stawiany na ścianach jednowarstwowych, wymiary konstrukcji tworzą prostokąt. Tym sposobem wieniec pod dach może stanowić jednakowe lico ze ścianami wykonanymi z cegieł, bloczków gazobetonowych czy ceramicznych pustaków. Zbrojenie wieńca pod murłatę także jest ogromnie istotne – wszystkie zbrojenia muszą być ze sobą połączone, co pozwala na właściwe przenoszenie wszystkich obciążeń pochodzących od połaci dachowej.

Jak zrobić wieniec budowlany – ogólny charakter konstrukcji

Standardowo wieniec ze zbrojeń żebrowanych przygotowuje się w deskowaniach, a następnie zalewa betonem. Pręty zbrojeń powinny mieć pomiędzy 12 a 16 milimetrów, a wokół nich zakładane są strzemiona z nieco cieńszych, gładkich prętów układanych w odległości 20-30 centymetrów. Gdy masa całkowicie wyschnie i zwiąże, do konstrukcji tej przytwierdza się murłaty. Elementy te mocuje się za pomocą kotwy wkręcanej w wieniec. Typ kotwy i jej wielkość zależą od tego, jaką grubość ma murłata i jak wysoki jest wieniec. Wynikiem odpowiedniego wykonania całości jest przenoszenie na ściany tylko i wyłącznie sił działających w osi pionowej.

Czytaj również: 

Wiązary dachowe. Czym jest wiązar dachowy i jak działa?

Dźwigar dachowy. Czym jest i jak dobrać go do dachu?

Belka podwalinowa. Czym jest tzw. podwalina?

Produkty z naszej oferty, które wykorzystasz przy budowie wieńca: 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium