Opinie o Nas
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Krawężnica - czym jest? Funkcja, montaż 1
Krawężnica - czym jest? Funkcja, montaż

Każdy, kto decyduje się na budowę swojego domu, musi liczyć się z tym, że dostarczy to sporych wyzwań i to na różnych odcinkach. Bez wątpienia wśród kwestii istotnych z punktu widzenia solidności całej konstrukcji znalazł się dach – zdaniem niektórych ma on wręcz znaczenie kluczowe. W przypadku domów stawianych wedle uniwersalnych, tradycyjnych prawideł, sporą rolę do odegrania ma więźba dachowa, jaką można spokojnie określić mianem szkieletu i bazy całego zadaszenia. Spotyka się więźby przygotowane przez pracownie ciesielskie pod konkretny projekt, ale są też więźby prefabrykowane – wytwarzane na zamówienie na specjalnie do tego przystosowanych liniach produkcyjnych. Bez względu na wybrany wariant, pewne elementy w ramach dachu muszą zostać uwzględnione.

Co wchodzi w skład więźby?

Na pewno trzeba tutaj wskazać krokwie, płatwie, kalenicę czy murłatę. Dalej mamy słupy pionowe do przenoszenia obciążeń z płatwi na strop, a także kleszcze, miecze, jętki dachowe i wiatrownice. Bez wątpienia godnym odnotowania elementem w konstrukcji dachowej jest też krawężnica. Stanowi ona specyficzną krokiew znajdującą się na załamaniu połaci dachu, dlatego bywa też określona mianem krokwi narożnej. Podstawowa funkcja krawężnicy to zapewnianie podparcia konstrukcji w  narożnikach, optymalnie w dwóch punktach. Często pojawiają się jednak pytania o jej bardziej szczegółową specyfikację. Warto się jej przez moment przyjrzeć.

Budowa krawężnicy

Krawężnica, czyli krokiew narożna, posiada różną długość uzależnioną od rozmiarów dachu jako takiego. Najczęściej wskazane jest, aby składała się ona z jednego kawałka drewna, na przykład 10-metrowego. Jednakże część projektów przewiduje wykonanie krawężnicy łączonej z dwóch kawałków drewna nałożonych jeden na drugi. Mogą mieć one wtedy różną grubość, ale jednakową długość. Niedopuszczalne jest zrobienie krokwi narożnej łączonej z odcinków, na przykład jednego długiego na 3, a drugiego na 7 metrów. Bywa, że montaż krawężnicy w ogóle nie jest uwzględniany w projekcie, aczkolwiek zdaniem większości praktyków stwarza to ryzyko potencjalnej katastrofy budowlanej.

Czytaj również: 

Krokiew - rodzaje i montaż

Płatew kalenicowa - czym jest i do czego służy?

Jak zrobić więźbę dachową? Poradnik krok po kroku

Łączniki płatwiowo-krokwiowe w naszej ofercie, które wykorzystasz w czasie budowy:

Komentarze do wpisu (1)

29 grudnia 2021

Chciałbym bardzo podziękować za wpisy nt. więźby dachowej i jej elementów. Brakowało mi takiej syntezy podstawowych informacji zebranych w jednym miejscu. Zacząłem śledzić te publikacje jakiś czas temu, przy okazji zapoznałem się z asortymentem sklepu. Robicie dobrą robotę. Jak będę potrzebował czegoś z łączników itp. to na pewno zamówię je u Was :)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 618 321 825
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl