Opinie o Nas
Krokiew - rodzaje, montaż 0
Krokiew - rodzaje, montaż

Dach to złożona konstrukcja, a kluczowe znaczenie dla niej ma więźba dachowa. To ona jest swoistym szkieletem, na którym całość się opiera, jednakże to wciąż nie koniec tematu. Bardzo istotną rolę w każdej z więźb odgrywa bowiem krokiew. Warto przy tym pamiętać o tym, że krokwie dzielą się na różne kategorie, które wymagają odrębnego traktowania. W praktyce jednak można pokusić się o wniosek, że właśnie krokiew dachowa jako typ elementu składowego więźby jest w jej przypadku kluczowy. Elementy te muszą być więc dopracowane w detalach.

Krokwie dachowe niekoniecznie z drewna?

Czy zawsze składowe więźby muszą być wytwarzane z drewna? To rzecz jasna najpowszechniej spotykana opcja, jednak nie jedyna. Czasami zdarza się, że w świecie budowlanym stosuje się również krokwie stalowe. Są one wytrzymalsze i zdolne do przenoszenia większych obciążeń, jednakże ich waga własna również jest odpowiednio wyższa – nie sprawdzą się zatem w każdych okolicznościach. Zwykle stalowe krokwie spotyka się przy więźbach prefabrykowanych. Cena krokwi stalowej jest średnio wyższa niż drewnianej, co z punktu widzenia inwestora też ma swoje znaczenie. Jednakże ceny krokwi są mniej istotne, jeśli docelowa konstrukcja ma przetrwać wiele lat. Wówczas szukanie na siłę oszczędności nie jest dobrym pomysłem.

Rodzaje krokwi dachowych

Warto przyjrzeć się różnym typom krokwi, jakie spotykane w codziennej praktyce. Każda z nich ma do odegrania istotną rolę w budowie więźby. Mamy zatem krokwie główne, jakie tworzą ramię wiązara ciesielskiego, uchodzące za najważniejsze. Dalej mamy krokwie czołowe, na których wspiera się krokwie główne przy dachach wielospadowych. Krokwie koszowe mają za zadanie zapewnić oparcie strukturze kosza dachu wielopołaciowego – generalnie krokiew koszowa jest skróconym wariantem krokwi głównej. Następnie wskazać trzeba krokwie narożne odpowiedzialne za wspieranie narożnej kalenicy w dachu wielospadowym oraz kulawki – krótsze krokwie oparte o swój koszowy bądź narożny odpowiednik.

Montaż krokwi

Najczęściej krokwie łączy się z wykorzystaniem odpowiednich systemów połączeniowych, określanych w języku fachowym mianem łączników BMF. Można stosować również płytki gwoździowane, a także kolczaste. W przypadku tych ostatnich łączenie krokwi na długości odbywa się za pomocą pras hydraulicznych, co znacząco przyspiesza działania i jest rozwiązaniem typowym przy pracach nad przygotowaniem więźb dachowych prefabrykowanych. Niegdyś przy montowaniu krokwi korzystano z takich elementów, jak specjalne wręby oraz czopy, aczkolwiek zostały one wyparte przez inne łączenia z uwagi na mniejszą nośność.

Czytaj również: 

Czym jest murłata? Wymiary, rodzaje, wykonanie

Płatew kalenicowa - czym jest i do czego służy?

Jak zrobić więźbę dachową? Poradnik krok po kroku

 

Łączniki płatwiowo-krokwiowe w naszej ofercie, które wykorzystasz w czasie budowy:

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium