Opinie o Nas
Poziomowanie łat. Jak to robić i jakie wkręty wybrać? 0
Poziomowanie łat. Jak to robić i jakie wkręty wybrać?

Upływ czasu robi swoje, a elementy konstrukcyjne dachów także nie są na niego odporne. Pod wpływem czynników zewnętrznych i kolejnych lat od postawienia budynku struktura więźby może ulec pewnym zmianom, a jednym z efektów będzie siłą rzeczy zmiana oryginalnej struktury dachów. W takiej sytuacji pomocnym rozwiązaniem okaże się poziomowanie łat – to czynność naprawcza stosowana zazwyczaj w czasie remontowania dachów mających za sobą wiele lat użytkowania. Oczywiście dekarze wiedzą, że istnieją w tym obszarze dwa alternatywne względem siebie rozwiązania.

Poziomowanie łat wkrętami czy jednak to drugie wyjście?

Standardowa technika poziomowania łaty dachowej sprowadza się do odpowiedniego docięcia klinów, które są ustawiane pod właściwymi kątami, a potem przybijane z wykorzystaniem gwoździ. Wadą jest czasochłonność tych działań, a jeśli drewno nie będzie mieć odpowiedniej wilgotności klin może wypadać – dzieje się tak, gdy materiał jest zbyt suchy. Rezultatem jest tak zwane pływanie dachu i z poziomowania nici. Dlatego lepszym rozwiązaniem w większości przypadków jest użycie specjalnych wkrętów poziomujących łaty. Sprawdzają się one szczególnie w przypadku takich typów pokryć, jak łupek czy klasyczna dachówka.

Wkręty do poziomowania łat – jak działają?

Jeśli łaty dachowe straciły swoje pierwotne parametry, korekta jest potrzebna, aby zapobiec dalszej degradacji dachu jako całości. Jednakże samym wkrętom, które mają wówczas pomóc warto się bliżej przyjrzeć. Wyróżniają je dwa przeciwstawne gwinty – jeden służy do mocowania samej łaty, a drugi łączy się z podłożem. Wkręt tworzy solidne połączenie i daje możliwość płynnej regulacji dystansu pomiędzy łatami konstrukcyjnymi a podłożem nośnym. Po wkręceniu całości gwint znajdujący się poniżej łba utrzymuje wkręt w łacie. Nawet gdy uskoki na powierzchni dachu będą spore, łaty dachowe da się prawidłowo wypoziomować. Dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu frezu i wiertła w takich wkrętach ani łata, ani podłoże nie będą pękać.

Czytaj również: 

Wiązary dachowe. Czym jest wiązar dachowy i jak działa?

Wieniec dachowy. Jak wykonać wieniec pod murłatę?

Belka podwalinowa. Czym jest tzw. podwalina?

Kup wkręty do poziomowania łat z naszej oferty:

Wkret poziomujacy WDS/ 6x80 / 200szt Wkret poziomujacy WDS/ 6x80 / 200szt
Producent: DOMAX
00 ocen
Cena:70,00 zł (netto: 56,91 zł )
opak.
zobacz więcej
Wkręt poziomujący WDS / 6x100 / 100szt Wkręt poziomujący WDS / 6x100 / 100szt
Producent: DOMAX
00 ocen
Cena:40,00 zł (netto: 32,52 zł )
opak.
zobacz więcej
Wkręt poziomujący WDS / 6x120 / 100szt Wkręt poziomujący WDS / 6x120 / 100szt
Producent: DOMAX
58 ocen
Cena:50,00 zł (netto: 40,65 zł )
opak.
zobacz więcej
Wkręt poziomujący WDS / 6x145 / 100szt Wkręt poziomujący WDS / 6x145 / 100szt
Producent: DOMAX
00 ocen
Cena:58,00 zł (netto: 47,15 zł )
opak.
zobacz więcej

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium